جزئیات خبر


رشد قابل توجه تولیدات صادرات محور در منطقه ویژه اقتصادی سرخس

رشد قابل توجه تولیدات صادرات محور در منطقه ویژه اقتصادی سرخس
1396/5/26

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس از رشد قابل توجه تولیدات صادرات محور در این منطقه از ابتدای امسال خبر داد.
 
دکتر احمد صادقی گلمکانی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: خوشبختانه برنامه‌ریزی و تمرکزی که در بخش تولید داشته‌ایم، اکنون به ‌ثمر نشسته و تولید در منطقه افزایش یافته است.
وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنیم این روند تا پایان سال 1396، با سرعت بیشتری ادامه یابد.
صادقی گلمکانی با اشاره به حمایت‌های خوب صورت گرفته از روند سرمایه‌گذاری در این منطقه گفت: اثر تغییر رویکردها در سال گذشته به سمت تولید محوری رفته و در حال حاضر به منصه ظهور رسیده است. به‌طوری که محصولات تولیدی منطقه ویژه اقتصادی سرخس، رشد 50 درصدی را به ثبت رسانده و میزان صادرات طی 5 ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 22 درصد افزایش داشته است.
وی ادامه داد: عمده‌ترین اقلام صادراتی منطقه از ابتدای سال جاری، در حوزه مواد غذایی، هیدروکربن سبک و سنگین؛ مصالح ساختمانی –چسب و رزین بوده است.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس با تشریح دو راهبرد در دستور کار این منطقه برای نقش‌آفرینی در زمینه‌های اقتصاد ملی و ایجاد تحول در اقتصاد محلی گفت: برای دست‌ یافتن به این اهداف، دو گروه از صنایع به تدریج در منطقه مستقر خواهند شد؛ گروه نخست مربوط به صنایعی است که در اقتصاد ملی همچون مینی پالایشگاه‌های فراوری میعانات گازی، صنایع و مصالح ساختمانی نقش ایفا می‌کند و گروه دوم نیز در حوزه صنایع موثر بر اقتصاد استانی و محلی نظیر مواد غذایی و فرآوری برنج و همچنین بسته‌بندی مواد غذایی است که ریشه در مزیت‌های نسبی منطقه ویژه اقتصادی سرخس دارند.
صادقی گلمکانی ادامه داد: طی 20 سال گذشته، اقدامات خوبی در این منطقه صورت گرفته و امکانات بسیار مطلوبی در خور شأن منطقه‌ای با موقعیت سرخس، ایجاد شده است که البته باید این زنجیره تکمیل شود.
وی ایجاد سکوهای تخلیه بارگیری و پل تخلیه مواد فله را از جمله امکاناتی عنوان کرد که رشد صادراتی را برای منطقه به ارمغان آورده‌اند.
صادقی گلمکانی ادامه داد: طی 2 ساله گذشته با مطالعه بر روی نواقص و درخواست‌ها، سعی کرده‌ایم با حداقل زمان و هزینه، امکانات مورد نیاز زنجیره حمل و نقل و ترانزیت را در منطقه ویژه اقتصادی سرخس افزایش دهیم.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس اضافه کرد: این بخش، تنها منطقه صرفا صادراتی در کشور است و در این راستا سرخس می‌تواند نقش بسیار درخشانی برای توسعه ملی و منطقه‌ای داشته باشد که خود مستلزم توجه بیشتر مسئولان است.
173-96

نظر شما