جزئیات خبر


خطوط ریلی، مزیتی منحصر به فرد برای منطقه ویژه اقتصادی سرخس

خطوط ریلی، مزیتی منحصر به فرد برای منطقه ویژه اقتصادی سرخس
1396/6/8

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس گفت: خطوط ریلی، مزیتی منحصر به فرد برای این منطقه به شمار می‌رود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی، دکتر احمد صادقی‌گلمکانی در جریان هجدمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع غذایی و ماشین‌آلات وابسته که در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی مشهد در حال برگزاری است، بیان کرد: امروزه با توجه به موقعیت ژئواستراتژیک منطقه ویژه اقتصادی سرخس، احداث 36 کیلومتر خطوط ریلی، به این منطقه مزیتی حیاتی بخشیده است.
وی ادامه داد: از این میان، 17 کیلومتر، ریل نرمال و 19 کیلومتر ریل عریض است.
صادقی‌گلمکانی با بیان این که ریل عریض، آسیای میانه خط را در نقطه صفر مرزی به داخل منطقه ویژه اقتصادی سرخس متصل کرده است، افزود: در کنار این خطوط، باراندازهای عظیم کالا، مخازن ذخیره سوخت، سردخانه، انبار، فرودگاه و... از جمله مولفه‌های تکمیلی زمینه حمل و نقل و ترانزیت منطقه ویژه اقتصادی سرخس است.
وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای استفاده بهینه از خطوط ریلی احداث شده، گفت: هم‌جوارسازی ریل عریض و نرمال، از جمله اقداماتی به شمار می‌رود که با صرف هزینه اندک و با بهره‌گیری از توان متخصصان داخلی در راستای اقتصاد مقاومتی، در حال انجام است.
صادقی‌گلمکانی از توسعه خطوط ریلی به ورودی واحدهای تولیدی به طول 5 کیلومتر به عنوان یکی از برنامه‌های استراتژیک منطقه ویژه اقتصادی سرخس یاد کرد.
وی با بیان این که طی 2 سال گذشته با توجه به مطالعات عمیق صورت گرفته روی بازار آسیای میانه، زیرساخت‌هایی مانند پل تخلیه غلات و سکوهای تخلیه و بارگیری لیفتراکی در این منطقه ایجاد شده است، گفت: طی این مدت، هزاران تن کالا از حوزه CIS به این منطقه وارد شده و بالعکس صادر شده است.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس ادامه داد: از نمونه این کالاها، می‌توان محموله گوشت از کشور مغولستان، محموله غلات و کنجاله از قزاقستان و همچنین سنگ آهن، فولاد، مواد غذایی و محصولات زیرپایه انرژی همچون میعانات گازی، بنزین، گازوئیل و... را نام برد.
198-96

نظر شما