جزئیات خبر


در گفت و گو با مدیرعامل شرکت مسکن و عمران قدس رضوی مطرح شد؛

محور ترانزیتی مشهد – سرخس؛ تنها شاهراه ورود به کشورهای آسیای میانه است

محور ترانزیتی مشهد – سرخس؛ تنها شاهراه ورود به کشورهای آسیای میانه است
1396/7/2

محور ترانزیتی مشهد – سرخس که به دلیل عرض کم و گردنه‌ای با پیچ‌های خطرناک به جاده وحشت معروف است، متاسفانه طی سال‌های گذشته قربانیان بسیاری داشته است. این محور با ظرفیت عظیم اقتصادی و صنعتی خود، جایگاه ویژه و سهم به سزایی در تولید و ثروت ملی در کشور دارد و نقشی استراتژیک و حیاتی در این خصوص ایفا می‌کند. در این میان، شرکت مسکن و عمران قدس رضوی، احداث و تکمیل قطعه 5 محور مشهد – سرخس را بر عهده دارد. به این منظور گفت و گویی با مهندس محمدرضا رئیسی، مدیرعامل این شرکت داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.
قطعه 5 محور مشهد – سرخس، چه مسیری را شامل می‌شود و عملیات اجرایی آن از چه سالی آغاز شده است؟
این پروژه به طول 8/32 کیلومتر، در حد فاصل شهرستان سرخس تا روستای گنبدلی واقع و عملیات احداث آن از اوایل سال 1389 آغاز شده است.
درباره ویژگی‌های فنی این پروژه بفرمایید.
قطعه 5 محور مشهد – سرخس که بخشی از طرح عظیم بزرگراهی منتهی به مشهد نیز به شمار می‌رود، دارای 2 باند رفت و برگشت هر یک به عرض 11 متر با یک لایه روکش آسفالتی بیندر به ضخامت 6 سانتی‌متر و یک لایه آسفالت توپکا به ضخامت 4 سانتی‌متر است. شرکت مسکن و عمران قدس رضوی پیمان‌کار این پروژه و وزارت راه و شهرسازی نیز، کارفرمای آن می‌باشد.
تاکنون چند کیلومتر از این پروژه به بهره‌برداری سیده است؟
23 کیلومتر از پروژه قطعه 5 محور مشهد - سرخس با پیشرفت فیزیکی 100 درصدی به پایان رسیده و در حال بهره‌برداری است.
مابقی پروژه در چه وضعیتی قرار دارد؟
مابقی این پروژه در قالب قرارداد عملیات تکمیلی در حال انجام است که خوشبختانه کار احداث محور جدید مشهد-سرخس سرعت بیشتری به خود گرفته است و تا طی سال 1396 به طور کامل مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.
ساخت این محور چه ضرورت و اهمیتی داشته است؟
با توجه به وجود مواردی از جمله پایانه‌های متعدد بار گمرک شهرستان سرخس، پالایشگاه گاز خانگیران، چاه‌های گاز منطقه گنبدلی و منطقه ویژه اقتصادی سرخس، احداث این پروژه، نقشی اساسی در معادلات اقتصادی ایران در یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین محورها خواهد داشت.
از  معادلات اقتصادی گفتید، این محور چه تاثیری بر توسعه صادرات و ترانزیت خواهد داشت؟ 
محور ترانزیتی مشهد- سرخس به عنوان تنها شاهراه ورود به کشورهای آسیای میانه، بخشی از محور ترانزیتی بندرعباس- سرخس به شمار می‌رود و بیش از ۳۰ درصد ترانزیت گمرک سرخس از این محور جابه جا می‌شود که عملا توسعه صادرات و ترانزیت کالا را به دنبال خواهد داشت.
با توجه به تردد سالانه حدود 250 هزار کامیون و تریلی ترانزیتی از محور مشهد – سرخس، این محور چه تاثیری در بار ترافیکی و کاهش تصادفات دارد؟
تردد سالانه حدود 250 هزار کامیون، رقم بسیار بالایی است که وزارت راه را بر آن داشت نسبت به احداث محور مشهد سرخس اقدام کند. در این راستا، تکمیل این پروژه نقش به سزایی در روان‌سازی، تسهیل ترافیک، حمل و نقل کالا و خدمات و همچنین تردد وسایل نقلیه، کاهش آمار تصادفات، افزایش ایمنی راه و... خواهد داشت.
شرکت مسکن و عمران قدس رضوی، یکی از شرکت‌های بزرگ و مطرح کشور در حوزه راه‌سازی است. از ابتدای سال جاری، چه پروژه جدیدی را بر عهده گرفته‌اید؟
آزادراه مشهد – چناران، پروژه‌ای بود که کلید احداث و عملیات اجرایی آن، اخیرا زده شد. این پروژه که در واقع مسیر حیاتی ورود زائران و مسافران به مشهد به حساب می‌آید، به طول حدود 50 کیلومتر است. در این پروژه نیز شرکت مسکن و عمران قدس رضوی به عنوان پیمان‌کار فعالیت می‌کند و وزارت راه و شهرسازی کارفرمای آن است. ناگفته نماند که در پروژه احداث آزادراه مشهد – چناران، آستان قدس رضوی برای خدمت‌رسانی به زائران، حدود 70 درصد از سرمایه‌گذاری پروژه را بر عهده گرفته است.
تهیه و تنظیم: هدی زاهدی           
 251-96

نظر شما